סקירה כללית

יש אנשים שמחזיקים תואר של מנהיג אבל לא מפגינים אף תכונה מנהיגותית, ולחילופין, יש כאלה שאין להם תארים כאלה אבל הם מפגינים את התכונות האלה. לומינה מנהיגות מציידת אתכם בכלים שיעזרו לכם להנהיג באמצעות הבנת האנשים בקבוצה שלכם. לכל אחד יש סגנון הנהגה יחודי משלו, אבל לפעמים תאלצו להתאים את הסגנון הזה למצב ולקבוצה.

עסקים רבים כיום מומחים בניהול וטובים מאוד בלהגיב לתרבות של הערכת שווי החברה מסביב לשעון. אבל מה אם ניהול הצוות, המחלקה או הארגון כולו מבוצע במומחיות אבל חסרה בו מנהיגות? ההשפעות בטווח הקצר עשויות להיות שוליות, אבל לאורך זמן ההשלכות יכולות להיות הרסניות.

picture

How it Works

Lumina Leader focuses on competence-based personal qualities pertaining to a leader's individual leadership style and behaviours. The Lumina Leader Portrait builds further on personal qualities from Lumina Spark. Lumina Leader is based on the interaction of personal Spark qualities and professional Leader qualities, based on a further questionnaire.

The Lumina Leader model increases self-awareness and understanding. It is focused on four balanced domains of leadership: Leading with Drive, Leading to Deliver, Leading through People and Leading with Vision. The Lumina Leader Portrait provides personalised information and feedback to support leadership development.

Peer feedback is also an option with Lumina Leader 360. This Portrait incorporates the input of raters and displays their views and comments about your Leadership. This gives leaders the opportunity to see themselves through others' eyes and observe the real impact of their leadership style.

מה נלמד?

  • רעיונות להתאמת סגנון המנהיגות שלכם

  • מטרות לעתיד ואיך הייתם רוצים שסגנון המנהיגות שלכם יתפתח

  • הזדמנויות לגלות את היכולת שלכם להתמודד עם מצבים שאולי התקשתם איתם בעבר

picture
Recommend Lumina Leader

הורד דף מידע
  • PDFSorry this factsheet is currently unavailable, please contact support.
Other Products
Next Step