לומינה ניצוץ ומודל חמש התכונות הגדולות - סקירה היסטורית קצרה

picture

המקורות היווניים

היוונים פיתחו את תאוריית ההומוריזם, שחילקה אנשים לארבע קטגוריות - פלגמטי מלנכולי, סאנגוויני וכולרי. התאוריה הזאת היתה אולי חדשנית לפני כמה אלפי שנים, אבל כיום יש הרבה מודלים טובים יותר שעמדים לרשות הלומד.

קרדיט ליונג

תיאורית האישיות של יונג (1922) היתה שיפור משמעותי יחסית לתיאורית ההומוריזם והיא שימשה ארגונים היטב ככלי מעשי לשיפור המודעות העצמית במשך עשורים רבים. אבל עבודתו של יונג היתה מובססת על מחקרי מקרה ותצפיות אנקדוטיות ולא על ניתוח סטטיסטי, ולתובנות של יונג מגיע קרדיט רציני על כך שהאיטואיציה שלו זיהתה נכון שלושה מבין חמשת הגורמים כבר ב 1922.

מקורם של חמשת הגורמים

בשנת 1936 יצרו אלפורט ואודברט מאגר של מעל 4500 מילים בניסיון למצוא את מרכיבי הלבה של האישיות. בשנות ה- 40 המשיך ריימונד קאטל בכיוון הזה והגיע למסקנה שיש 16 גורמים שמגדירים את אישיותו של אדם. פיסק (1949) הגיע למסקנה שחמישה גורמים יכולים להסביר את הגוונים השונים באישיות האנושית. אבל למרות זאת, רק בשנות ה- 50, כשטופס וקריסטל המשיכו הלאה עם המחקר הזה נולדה באופן רשמי הגרסה הראשונה של מודל חמשת הגורמים. בשנת 1963 שחזר נורמן את העבודה שלהם ומודל חמשת הגורמים החל את מסעו האיטי עד שהפך לשיטה הטקסונומית המקובלת באקדמיה בתחום חקר האישיות.

השנים העקרות

שנות השישים והשבעים לא היו שנים טובות בתחום חקר האישיות כי הביהייביוריסטים ואקדמאים אחרים התעלמו מתיאורית האישייות (ראה את המתקפה של מישל ב 1968 על תיאוריית התכונות). אבל בעולם העסקי לא היתה להסתיגויותיו של מישל השפעה גדולה, והעוסקים בתחום המשיכו הלאה ולעיתים קרובות השתמשו בגישה היונגיאנית הפופולרית. בתחום העסקי תמיד התעניינו יותר במה שעובד ולאו דווקא בחיפוש הגישה האקדמית הכי טובה! הזרם האקדמי חזר לתמוך בחקר האישיות בשנות ה - 80 ומודל חמשת הגורמים המשיך להתפתח.

הפיתוח של לומינה ניצוץ

בשנות ה - 80 וה- 90 התגבשו כמה מודלים של חמש התכונות הגדולות (או חמשת הגורמים) והפכו למודל האקדמי הנבחר, כשקוסטה ומק'קרי הם הפסיכולוגים המובילים בתחום (1992). קוסטה ומק'קרי פעלו באקדמיה, ואילו לומינה ניצוץ הוא כלי שתוכנן כדי לשלב את הרעיונות הכי טובים מתוך מגוון המודלים של חמש התכונות ומודלים יונגיאניים ולהתאימם ליישום מעשי בעולם העסקי. לומינה ניצוץ נוצר כדי לשמר את היתרונות המבוססים על השיטה היונגיאנית ("אל תשפוך את התינוק עם מי האמבטיה"), תוך שימוש במחקרים האמפיריים העדכניים ביותר בתחום חמש התכונות, שמשמש כקו מנחה. בשנת 2009 שובץ המודל של לומינה ניצוץ במערכת המקוונת המהפכנית של לומינה למידה וכך הוא נעשה נגיש ללקוחות ברחבי העולם.